Fenomen serialu Twin Peaks i jego powrót po latach

„Miasteczko Twin Peaks” to kultowy serial telewizyjny z lat 90-tych. Ta amerykańska produkcja została stworzona przez Davida Lyncha i Marka Frosta. Serial od samego początku cieszył się dużą popularnością widzów oraz doczekał się uznania krytyków. Szybko zyskał rzeszę fanów zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie. Fabuła skupia się na tajemniczej śmierci uczennicy liceum, Laury Palmer (Sheryl Lee) i związanym z tym śledztwem, prowadzonym przez agenta FBI, Dale’a Coopera (Kyle MacLachlan).

   Serial ma charakterystyczny dla Lyncha mroczny i nieco dziwaczny klimat. Pozornie spokojne miasteczko, w którym toczy się akcja, powoli odkrywa przed widzem sekrety jego mieszkańców. Niepokojąca atmosfera i nieco surrealistycznie przedstawiona rzeczywistość fascynuje fanów Twin Peaks i sprowadza kolejnych widzów przed ekrany telewizorów.

 Serial ten dzięki swojej popularności znalazł istotne miejsce we współczesnej popkulturze. Mimo, że jego premiera odbyła się w 1990 roku, nadal wiele filmów, książek czy innych tekstów kultury, odwołuje się do niego i garściami czerpie inspiracje.   

twin-peaks
źródło: welcometotwinpeaks.com/news/entertainment-weekly-twin-peaks-covers/

W tym roku kultowy serial wraca na antenę! Akcja najnowszego sezonu dziać będzie się w czasach współczesnych, równo 25 lat po ostatnich wydarzeniach z 2 sezonu. Polska premiera zaplanowana jest na 22 maja i będzie można ją oglądać na HBO. Pierwotnie produkcja miała zawierać 9 odcinków, jednak ostatecznie zdecydowano, że będzie ich aż 18. Nowy sezon naturalnie przyciągnie przed ekrany oddanych widzów serii, ale z pewnością zainteresuje także nowych widzów. Będziemy mogli zobaczyć aktorów z oryginalnej obsady, m.in. Kyle MacLachlan, Mädchen Amick, Sherilyn Fenn oraz Sheryl Lee. Pojawią się również nowe twarze, jak Amanda Seyfried czy Naomi Watts, a nawet polska aktorka Karolina Wydra!

Czy nowe odcinki będą utrzymane w równie mrocznym i tajemniczym klimacie jak oryginalna seria? Ja z pewnością będę oglądać nowe „Twin Peaks” żeby się o tym przekonać. A Wy?

Julia Kasprzyk

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s