Współczesne inspiracje modą z filmów lat 90-tych

Lata 90-te to okres w modzie, do którego wciąż wracamy. To czasy grunge’u, ale też sportowego looku – z jednej strony królowały podarte jeansy i flanele, a z drugiej ortalionowe kurtki oraz sportowe buty. Wiele trendów z ostatnich lat inspiruje się właśnie tamtymi czasami, co zdążyło znaleźć swoich zwolenników.

Kultowym filmem z lat 90-tych jest komedia „Clueless”, którą na pewno wielu z nas kojarzy lub nawet oglądało za młodu. Styl przedstawiony tam, jest typowo dziewczęcy i wciąż aktualny. Główna bohaterka, Cher Horowitz, najlepiej ubrana nastolatka w Beverly Hills (w tej roli niezastąpiona Alicia Silverstone), była wówczas ikoną stylu dla wielu dziewczyn. Do dziś można zobaczyć wciąż trwającą inspirację jej wizerunkiem.

Krótkie, satynowe sukienki na ramiączkach, już od jakiegoś czasu królują w sieciówkach czy sklepach internetowych. Kiedyś, noszone raczej okazyjnie, były częstym wyborem na amerykańskie szkolne bale. Ten rodzaj sukienek królował także w latach 90-tych na czerwonym dywanie i był chętnie noszony przez takie gwiazdy jak Kate Moss, Winona Ryder czy Drew Barrymore. Obecnie nie muszą być one częścią eleganckiego looku, można założyć na nie chociażby jeansową kurtkę. Są zwiewne i niezwykle dziewczęce, idealne na imprezę czy letni spacer.

Popularne są też sportowe stylizacje, które teraz nosimy nie tylko na siłownię. Można   wówczas postawić na wygodę, a dzięki fajnym sneakersom lub dziewczęcym dodatkom, wygląda się też stylowo. Po prawej, znowu nasze polskie Local Heroes.

 

Ostatnia rzecz, to na pewno wszystkim znany dodatek, który królował w stylizacjach lat 90-tych! Naszyjniki typu „choker” były często nieodłącznym elementem biżuterii, a ich popularność znowu wróciła w ostatnich latach. Obecnie można znaleźć je wszędzie i oferują je zarówno sieciówki (np. Zara, na fot. powyżej), jak i droższe marki. Mogą przybierać one przeróżne formy i robione są z rozmaitych materiałów, m.in. skóra, aksamit czy koronka. Ten specyficzny naszyjnik ma grono zwolenników, ale wielu nie lubi tego dodatku i niekiedy porównuje nawet do psiej obroży. Cóż, nie wszystkie akcesoria są dla każdego. 😉

Jeśli chodzi o modę, lata 90-te były więc bardzo różnorodne i może właśnie dlatego odwołania do nich wciąż powracają we współczesnych trendach. Każdy może znaleźć coś dla siebie, a przykłady z „Clueless”, to akurat jeden z wielu stylów, które królowały w tamtym czasie.

Julia Kasprzyk

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s