O komediach romantycznych i naszej mimowolnej miłości do nich

 

Kto nie oglądał milion razy ‘Pamiętnika’ czy ‘Pretty Woman’ ręka do góry. Chociaż właściwie to nie kłopoczcie się, i tak nie uwierzę. O ile nie jesteś zagorzałym przeciwnikiem komedii romantycznych (wbrew pozorom- dużo tracisz!), to jestem pewna, że wszystkie klasyki oglądałeś/aś kilkukrotnie. W końcu, czy jest coś lepszego na zakończenie beznadziejnego dnia, kiedy po prostu chcesz się rozluźnić i uwierzyć, że naprawdę są szczęśliwe zakończenia? Może jestem nieuleczalną romantyczkę, może idealistką i może daje się okłamywać przemysłowi filmowemu.

Ale powiem wprost – oglądam, lubię i niektóre nawet cenię. Nie oznacza to, że każdy denny romans uważam za wart obejrzenia czy, że to jedyne filmy, jakie oglądam. Chciałabym natomiast, chociaż spróbować udowodnić wam, że to nie takie straszne, słabe i przewidywalne.

tumblr_okqvkat7a11tjz72bo1_500
źródło: tumblr. com kadr z “The Notebook”

Zacznę od oczywistego – pokazują, że prawdziwa miłość istnieje. Może to być zaskakująca relacja gwiazdy kina i prostego, londyńskiego księgarza (“Notting Hill”), nałogowej narzeczonej i oczerniającego ją dziennikarza (“Uciekająca Panna Młoda”) czy ukrywającej się księżniczki i nieświadomego jej tożsamości redaktora lokalnej gazety (“Rzymskie Wakacje”). Wszystkie te filmy łączy ich cel i nie ma w nim nic złego. W dzisiejszych czasach każdy chce udawać, że uczuć nie ma, kłótnie w związku go nie ruszają i właściwie – to po co to wszystko, a miłość na pewno nie istnieje. Nie żebym namawiała czy przekonywała, ale w końcu najpiękniejsze poematy, nowele i inne dzieła powstały właśnie o miłości. Może jednak coś w tym jest.

Kto z nas nie chciałby zamienić swojego życia w bajkę, chociaż na chwilę?

tumblr_nm5c8wwXPt1rig6uto1_500
źródło: tumblr.com kadr z filmu “Pretty Woman”

Po drugie: są czymś pozytywnym! W erze internetu, informację pozyskujemy w ekspresowym tempie. Dobrą i złą. Niestety, szybciej i z większym rozpędem idzie ta zła. Wiadomo, że atak bombowy czy wojna jest ważniejsza, niż nowy projekt naukowy lub szczęśliwe małżeństwo. Nikogo za to nie winię, to naturalna kolej rzeczy, ale musicie mi przyznać rację – negatywne wiadomości zalewają nas niczym fala. Może taka komedia romantyczna, nawet jeśli zmyślona od początku do końca, będzie dobrą odskocznią od przygniatającej nas rzeczywistości?

Jeśli jesteś dziewczyną, to z nimi spędzasz lwią część babskich wieczorów przy winie, gadając z przyjaciółkami i dyskutując, czy może główna bohaterka powinna wybaczać swojemu ukochanemu czy jednak dać mu kosza. Jeśli jesteś facetem, to właśnie na komedie romantyczną zabierzesz partnerkę na randkę, kiedy zapomnisz o waszej rocznicy czy nie będziesz miał pomysłu na uroczy wieczór. Przypomnę wam też, że dużo filmów tego typu powstało na podstawie naprawdę niezłych książek. Fakt faktem, zazwyczaj to powieść pozostaje tym lepszym dziełem, ale może to ona będzie rozwiązaniem dla tych z was, ktorzy naprawde nie cierpią kina o miłości z nutka humoru w tle.

Może was przekonałam, że nie taki diabeł straszny. Może uznacie, że mam kiepski gust, ale jeśli będziecie nudzić się w święta nie wstydźcie się i obejrzycie “To Właśnie Miłość” czy “The Holiday”, zapewniam – pod koniec wieczoru będziecie mieć doskonały humor!

tumblr_ol1js0op1Z1vlcikso1_500
źródło: tumblr.com kadr z filmu “To Właśnie Miłość”

Pola Namysł

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s